Prev

Term 3 2021

Next
Carramar Primary, Carramar Secondary, Community, Duncraig K-6, Duncraig Secondary, Whole School
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
4
Term 2 Break
5
Term 2 Break
6
Term 2 Break
7
Term 2 Break
8
Term 2 Break
9
Term 2 Break
10
Term 2 Break
11
Term 2 Break
12
Term 2 Break
13
Term 2 Break
14
Term 2 Break
15
Term 2 Break
16
Term 2 Break
17
Term 2 Break
18
Term 2 Break
HASS Tour
HASS Tour
19
Term 2 Break
HASS Tour
HASS Tour
PD All Staff
20
Term 2 Break
HASS Tour
PD All Staff
HASS Tour
21
Term 2 Break
HASS Tour
PD All Staff
HASS Tour
22
Term 2 Break
HASS Tour
PD All Staff
HASS Tour
23
Term 2 Break
HASS Tour
PD All Staff
HASS Tour
24
Term 2 Break
HASS Tour
HASS Tour
25
Term 2 Break
HASS Tour
HASS Tour
26
Primary Reporting Day
Term 2 Break
HASS Tour
Week 1A
HASS Tour
Yr 7-9 Reporting Dau
Primary Reporting Day
8:00 Year 7-9 Secondary Reporting Day
8:30 Primary Reporting Day
27
NAIDOC Events
PARTY Program
NAIDOC Events
HASS Tour
Week 1A
Students Return
HASS Tour
9:00 Short Welcome Back Assembly
28
NAIDOC Events
NAIDOC Events
HASS Tour
Week 1A
HASS Tour
11:45 DUN “Digital Learning Journey” (Yrs 3-4) Parents and students invited
29
NAIDOC Events
NAIDOC Events
HASS Tour
Week 1A
HASS Tour Group Rest Day
8:15 Yr 10 OE Surfing
9:00 Yr6&7 Rookie Debating Grand Final (Duncraig vs. Carramar)
9:00 Rookie Debating (selected Yr 6 & 7 students) Grand Final
9:00 Year 6/7 Rookie Debating Duncraig V Carramar Grand Final
2:00 Kindy Storytime Incursion
30
NAIDOC Events
NAIDOC Events
Week 1A
8:50 Assembly- NAIDOC week
9:00 ELC Worship / Assembly
1:00 Rookie Debating - Celebration Lunch (selected year 6 and 7 students)
6:30 Year 11/12 Thrift Ball
31
2
Yr 1-4 Primary Swimming Lessons
Week 2B
8:30 Worship Gathering
10:15 Yr 12 Cohort Photo
3:30 Primary Staff Meeting
3:30 Secondary House Meetings
4:00 Year 10 Parent/Teacher/Student Interviews
3
Yr 1-4 Primary Swimming Lessons
Week 2B
8:30 Yr 9 OE Fishing
3:30 Year 10 Reporting Evening
4
Yr 1-4 Primary Swimming Lessons
Year 11, 2022 Subject Selection Counselling
Week 2B
8:20 Numero Competition Heats
8:45 Fremantle Prison Excursion
11:00 Yr9/10 Australian Maths Competition
5
Yr 1-4 Primary Swimming Lessons
Year 11, 2022 Subject Selection Counselling
Australian Mathematics Competition (Selected Yrs 3 - 6 students)
Week 2B
9:10 Australian Maths Competition
9:00 PP Incursion: St John Ambulance Visit
10:00 Kindy First Aid Heroes Incursion (Students only)
12:00 Year 2 Constable Care Incursion
3:30 Secondary Curriculum Leaders Meeting
6
Yr 1-4 Primary Swimming Lessons
Year 11, 2022 Subject Selection Counselling
Week 2B
9:00 ELC Worship / Assembly
2:20 Assembly 4D
7
TBC - ABODA Senior Band and Orchestra Festival
8
TBC - ABODA Senior Band and Orchestra Festival
9
Yr 1-4 Swimming Lessons
Year 11, 2022 Subject Selection Counselling
Primary Musical - bump in
Year 4 camp
Week 3A
8:30 Worship Gathering
8:35 Year 1 - 101 Day Celebration
8:45 Year 2 Transition: Parents drop off at Primary Worship, Tour and Crunch & Sip (students will walk back to ELC)
3:30 Primary Area Meetings
3:30 Secondary Learning Area Meetings
10
Yr 1-4 Swimming Lessons
Year 11, 2022 Subject Selection Counselling
Primary Musical - bump in
Year 4 camp
Week 3A
6:00 K-2 Parent Workshop - Sounds & Phonological Awareness
11
Yr 1-4 Swimming Lessons
Year 11, 2022 Subject Selection Counselling
Primary Musical - bump in
Year 4 camp
Inter-House Music Festival
Week 3A
8:30 Interhouse Music Festival (Yrs 3 - 6)
12
Yr 1-4 Swimming Lessons
Year 11, 2022 Subject Selection Counselling
Primary Musical - bump in
Year 4 camp
Inter House Athletics
Week 3A
9:00 ELC Tour
3:30 Primary Curriculum Leaders Meeting
13
Yr 1-4 Swimming Lessons
Year 11, 2022 Subject Selection Counselling
House Athletics Carnival
Primary Musical - bump in
Year 4 camp
Week 3A
9:00 ELC Worship / Assembly
14
Primary Musical - bump in
15
Primary Musical - bump in
16
Science Week
Science Week
Primary Musical - Tech week
Week 4B
8:30 Worship Gathering
10:00 Incursion: Koorlong- Noongar Songs in Schools - Madjitil Moorna Choir
3:30 Primary Staff Meeting
3:30 Secondary House Meeting
6:30 Year 8 into 9 and Year 9 into 10 (2022) Subject Information Evening
17
Science Week
Science Week
Primary Musical - Tech week
Week 4B
18
Science Week
Science Week
Primary Musical - Tech week
Week 4B
11:20 Yr 3-4 Digital Learning Journey
1:00 Aquatic Exploration Rec Program Sem 2
2:55 3BA Assembly
6:15 Year 10 Speech Evening (1)
6:30 Year 5 Camp info night
19
Science Week
Science Week
Primary Musical - Tech week
Week 4B
3:30 Secondary Curriculum Leaders Meeting
6:15 Year 10 Speech Evening
20
Science Week
Interhouse Athletics Carnival
Science Week
Primary Musical - Tech week
Week 4B
9:00 ELC Worship / Assembly
9:15 ELC Book Week Performance "Bigger, Better, Brighter"
12:30 Year 2 Students to walk across to Primary for Aladdin dress rehearsal. Parents will collect their children from Primary at the end of the school day
2:40 Assembly 3F
21
Primary Musical - Tech week
WA Guitar Festival
22
Primary Musical - Tech week
WA Guitar Festival
23
Book Week
Book Week
Primary Musical - Production week
Inter-House Music Festival Homeroom Choirs
Week 5A
8:30 Worship Gathering
3:30 Primary Area Meetings
3:30 Secondary Learning Area Meeting
24
Book Week
Yr 10 Outdoor Ed Camp/Service Learning
Book Week
Primary Musical - Production week
Inter-House Music Festival Homeroom Choirs
Week 5A
6:00 K-2 Parent Workshop - Printing & Memory
25
Book Week
Yr 10 Outdoor Ed Camp/Service Learning
Book Week
Inter-House Music Festival Homeroom Choirs
Week 5A
5:30 Students arrive by 5.45pm
6:45 Aladdin - Primary Musical
26
Book Week
Yr 10 Outdoor Ed Camp/Service Learning
Book Week
Inter-House Music Festival Homeroom Choirs
Week 5A
9:00 Bookweek Parade and Assembly
3:30 Primary Curriculum Leaders Meeting
5:30 Students arrive by 5.45pm
6:45 Aladdin - Primary Musical
27
Book Week
Yr 10 Outdoor Ed Camp/Service Learning
Book Week Dress Up
Book Week
Inter-House Music Festival Homeroom Choirs
Week 5A
8:40 Book Week Parade for Yrs 3 - 6
9:00 ELC Worship / Assembly
9:30 ELC Book Week Parade
10:00 ELC Book Parade Picnic
5:30 Students arrive by 5.45pm
6:00 Year 11 River Cruise
6:45 Aladdin - Primary Musical
28
7:00 WASO Concert
29
30
Father's Day Stall
Primary Production Tech Week
Leavers Shield
PAT Testing (Yrs 3 - 5) Class teacher has the selected days and times
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Week 6B
8:30 Worship Gathering
3:30 Primary Meeting - Paper Trail
3:30 Secondary Meeting - Paper Trail
31
Father's Day Stall
Primary Production Tech Week
Leavers Shield
PAT Testing (Yrs 3 - 5) Class teacher has the selected days and times
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Week 6B
1:40 Year 5 Market Day
3:30 ELC Piano Recital
Father's Day Stall
Primary Production Tech Week
Leavers Shield
PAT Testing (Yrs 3 - 5) Class teacher has the selected days and times
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Week 6B
8:45 Pre-Kindy Beach Excursion (with parents)
2:05 1S Assembly
7:00 Year 12 ATAR Drama OSP Evening
2
Father's Day Stall
Primary Production Tech Week
Leavers Shield
PAT Testing (Yrs 3 - 5) Class teacher has the selected days and times
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Monday 'B' Timetable
Week 6B
8:45 Year 2 Transition: Parents to drop off at Primary, Sport and Music, Crunch and Sip (Return to ELC10:15am)
9:00 Father's Day Event
3:30 Secondary Curriculum Leaders Meeting
3
Primary Production Tech Week
Leavers Shield
PAT Testing (Yrs 3 - 5) Class teacher has the selected days and times
Year 1 Camp
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Week 6B
8:30 ELC Father's Day Celebrations
9:00 ELC Worship / Assembly
2:20 Assembly 6T
4
5
6
Primary Production Week
PAT Testing (Yrs 3 - 5) Class teacher has the selected days and times
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Week 7A
8:30 Worship Gathering
1:00 Aladdin Jr Matinee Performance
3:30 Secondary Learning Area Meetings
7
Primary Production Week
ACC Athletics Carnival
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Week 7A
9:00 PP Incursion Tinkering Zone (Education by Nature)
10:05 Sports Award Assembly
11:00 Dr Anne Aly Visit Yr 12 P & L Students
8
Primary Production Week
PAT Testing (Yrs 3 - 5) Class teacher has the selected days and times
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Week 7A
8:30 Interhouse Athletics Carnival (Jumps and Throws)
9:00 School Tour Years 3 - 12
6:45 Aladdin Jr Opening Night
9
Primary Production Week
PAT Testing (Yrs 3 - 5) Class teacher has the selected days and times
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Week 7A
6:00 Year 6 Jam Poetry Night
6:45 Aladdin Jr Performance
10
Primary Production Week
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Week 7A
8:30 Interhouse Athletics Carnival (Sprints and team games + presentation)
9:00 ELC Worship / Assembly
10:00 Wanneroo Civic Choir Incursion
6:45 Aladdin Jr Performance
11
ABODA Junior Band and Orchestra Festival
12
Year 6 & 7 Kimberley Tour
ABODA Junior Band and Orchestra Festival
13
Year 6 & 7 Kimberley Tour
Year 8 PAT Testing in class time (13-17 Sept)
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Week 8B
8:30 Worship Gathering
3:30 PK-12 Social (Primary)
3:30 PK-12 Social (Primary)
14
Year 6 & 7 Kimberley Tour
Year 5 Camp
Year 8 PAT Testing in class time (13-17 Sept)
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Week 8B
8:45 Year 2 Buckingham House Excursion
10:05 Art Awards Assembly
6:00 K-2 Parent Workshop - Reading & Spelling & Resilience
15
Year 6 & 7 Kimberley Tour
Year 5 Camp
Year 8 PAT Testing in class time (13-17 Sept)
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Yr 7 Immunisations
Week 8B
2:05 2L Assembly
6:30 “BYOD iPad Parent Workshop” (Yr 5 2022) Parents invited
16
Dental Screening (PP, Yr3 & Yr6)
Year 6 & 7 Kimberley Tour
Year 5 Camp
Year 8 PAT Testing in class time (13-17 Sept)
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
ACC Athletics
Week 8B
8:30 Year 6 PAT testing
8:45 Year 2 Buckingham House Excursion
9:15 PP Marvellous Mixtures Morning
3:30 Secondary Curriculum Leaders Meeting
6:45 BYOD Ipad Parent Workshop
17
Year 3 Camp
Year 11 World Religions Excursion
Year 6 & 7 Kimberley Tour
Yr 3 day out and sleep over at school
Year 2 Camp
Year 8 PAT Testing in class time (13-17 Sept)
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Week 8B
9:00 ELC Worship / Assembly
1:00 Yr 12 Graduation Event
7:00 Senior Music Department Concert
18
Year 6 & 7 Kimberley Tour
19
Year 6 & 7 Kimberley Tour
20
Year 6 & 7 Kimberley Tour
Non-uniform Day - donation to charity
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Week 9A
8:30 Worship Gathering
3:30 Primary Staff Meeting
3:30 Secondary House Meeting
21
NIPSSA Athletics Carnival
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Week 9A
8:30 Interschool Athletics Carnival (Jumps and Throws) - selected students
22
NIPSSA Athletics Carnival
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Week 9A
8:30 Interschool Athletics Carnival (Sprints and team games) - selected students
12:00 Grad's Festival Event (Staff v's Students)
1:00 Grad's Festival Event (Carnival/Colour Run)
6:00 Yr 12 Graduation Dinner
23
Carramar Grads Day
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Week 9A
8:25 Leavers Worship
9:00 Year 12 House Farewells
10:30 Year 12 Parent Morning Tea
11:15 Grad's Day Assembly
3:30 Primary Curriculum Leaders Meeting
6:30 Year 12 Graduation Evening
24
OLNA Testing (30 Aug-24 Sept)
Week 9A
9:00 ELC Worship / Assembly
2:20 Assembly - debrief by Kimberley Tour students (+ Mrs Luinstra and Mr Lewis)
25
ATAR WACE Course Practical Examinations (Sat, Sun & Public Holidays included)
Term 3 Break
26
ATAR WACE Course Practical Examinations (Sat, Sun & Public Holidays included)
Term 3 Break
27
ATAR WACE Course Practical Examinations (Sat, Sun & Public Holidays included)
Term 3 Break
Queen's Birthday Holiday
28
ATAR WACE Course Practical Examinations (Sat, Sun & Public Holidays included)
Term 3 Break
29
ATAR WACE Course Practical Examinations (Sat, Sun & Public Holidays included)
Term 3 Break
30
ATAR WACE Course Practical Examinations (Sat, Sun & Public Holidays included)
Term 3 Break
ATAR WACE Course Practical Examinations (Sat, Sun & Public Holidays included)
Year 12 Semester Two Mock Exams (including Saturdays) 1-9 Oct
Term 3 Break
2
ATAR WACE Course Practical Examinations (Sat, Sun & Public Holidays included)
Year 12 Semester Two Mock Exams (including Saturdays) 1-9 Oct
Term 3 Break
3
ATAR WACE Course Practical Examinations (Sat, Sun & Public Holidays included)
Term 3 Break
4
ATAR WACE Course Practical Examinations (Sat, Sun & Public Holidays included)
Year 12 Semester Two Mock Exams (including Saturdays) 1-9 Oct
Term 3 Break
5
ATAR WACE Course Practical Examinations (Sat, Sun & Public Holidays included)
Year 12 Semester Two Mock Exams (including Saturdays) 1-9 Oct
Term 3 Break
6
ATAR WACE Course Practical Examinations (Sat, Sun & Public Holidays included)
Year 12 Semester Two Mock Exams (including Saturdays) 1-9 Oct
Term 3 Break
7
ATAR WACE Course Practical Examinations (Sat, Sun & Public Holidays included)
Year 12 Semester Two Mock Exams (including Saturdays) 1-9 Oct
Term 3 Break
8
ATAR WACE Course Practical Examinations (Sat, Sun & Public Holidays included)
Year 12 Semester Two Mock Exams (including Saturdays) 1-9 Oct
Term 3 Break
9
ATAR WACE Course Practical Examinations (Sat, Sun & Public Holidays included)
Year 12 Semester Two Mock Exams (including Saturdays) 1-9 Oct
Term 3 Break